Sunday, October 10, 2010

Petak, 8 Oktobar, Kraj etape 1


Kasno jutro je. Jasenko se sprema na aerodrom. Leti danas popodne kuci u Auckland.  
Pijemo kafu i razgovaramo kako je prva faza Mediterraneo-vog krstarenja uspjesno zavrsena. To su bile nezaboravne 2.5 sedmice uzivanja u prorodi, druzenju, borbe s morem i ostalim elementima. Jeste, malo smo se naradili i napopravljali, ali super smo se proveli i obogatili novim iskustvima.  Osjecamo se puni zivota i spremni za nove izazove i poduhvate.  
 
Pripreme za drugu fazu putovanja, prelet na Novi Zeland su u toku. Silva vec od jutra kuha mesa u saftu i druge specijalitete za drugu fazu puta. Stefa, Zofa i Dragi krecu na put od 1,200 NM (2,100 km) za desetak dana. 

Nadamo se da ce se Mediterraneo blognastaviti kroz slijedecu fazu krstarenja, zavisno kako prilike na moru i komunikacijama sa debelih mora dozvole.

Do novih epizoda o avanturama Mediterranea svima zelimo dobro more.



Stefa i Jasenko


Cetvrtak, 7 Oktobar, Brisbane

Budimo se u suncan dan u centru Brisbane-a. Oko nas ziv saobracaj po rijeci, okruzeni smo neboderima, pjesaci po obali setaju, trce, most pun automobila. Koja drasticna razlika u poredjenju sa mjestima gdje smo proveli zadnje dvije i po nedelje.
Cistimo brod, provjeravamo emailove, pijemo kafu i pokusavamo da zavrsimo blog. Oko podne dolazi Silva a 15-tak minuta poslije nje Arthur sa pomocnikom i pajserima u rukama. Na brzimu rucamo, ostavljamo mehanicare da rasturaju motor a mi krecemo u setnju Brisbane-om.  To se najzgodnije rijekom te sjedamo na gradski brodski brodom i idemo na Southbank gdje provodimo popodne u ugodnoj setnji, kafi itd. 

Sreli smo na povratku Arthura i pomocnika. Rastavili motor i ostavili ga da stoji na klocnama. Skunuli su sve nosace motora, mjenjac, otkopcali osovinu propelera itd. Vracaju se u ponedeljak sa djelovima da zavrse posao.


'Kraljica Brisbane-a'
Brisbane City
Docklands marina (gdje smo mi)
Predah uz potok u centru grada

Replika karake-  dio okeanografskog muzeja

Oko 2 metra duga jahta

Stefa i Silva u parku





Biciklisti na mostu


Srijeda, 6 Oktobar, Mooloolaba do Brisbane

Startamo u 7 ujutro, Odlucili smo da se prije izlaska jos malo provozamo kanalima Mooloolaba-e i detaljno poslikamo kuce, brodove i svo to bogatstva sto se nakupilo ovdje.
U kanalima smo isto probali motor. Naprijed i nazad pod punim gasom, vise puta. Kad smo ustanovili da sve radi kako treba izasli smo iz luke na otvoreno. 


Jutro u Mooloolaba-i
 Talasi su bili slicni onima  koje smo ostavili dva dana ranije. 


Do Brisbane-a imamo 50 NM. Vex na desetak milja od Mooloolaba-e upadamo na “autoput” velikih brodova koji ulaze ili izlaze iz Brisbane luke. Ima ih u svakom trenutku 10-tak na radaru and neke vec vidimo okolo. More malo ljulja ali kad stignemo do Moreton ostrva, racunamo, smirice se. Plovimo na motor izmedju ogromnih brodova.



Australijska 'Dolina Piramida'  -  Caloundra


iz drugog ugla


Caloundra



Gdje smi i sta je oko nas (vrlo bitno)


Vidljivost odlicna a brodovi u koloni

Onda stotinjak slika brodova










Brodovi za prokopavanje kanala da bi se odrzala plovnost koridora

To popodne motor opet promijeni zvuk.  Odmah stadosmo da pregledamo sta se dogodilo. Nalazimo da je dio istog sarafa na osovini opet pukao ali da propeler radi. Medjutim, takodjer konstatujemo da je  jedan od cetiri nosaca motora pukao sto je dovelo do pojacane vibracije.  Nakon krace diskusije, inzinjeri dijagnisticiraju da su problemi za pucanjem serafa na osovini u stvari posljedica (napuklog nosaca motora) a ne uzrok.



Situacija je sliedeca: do odredista imamo 23 NM, motor vibrira i mozemo ga koristiti samo u velikoj nuzdi, vjetar je suvise slab za jedrenje, sa jedrima i motorom na minimalnom gasu se krecemo 2.5 cvora, dakle trebace nam 10-11 sati da dodjemo gdje smo naumili. Tako blizu a tako daleko. Dok smo se spremali da dignemo genaker (najcece balon jedro) puhnu fin vjetar, brod se probudi i mi poletismo brzinom od 7.5 cvorova i tako za par sati uplovismo u Brisbane rijeku. To je taj vjetar koji smo cekali vise of dvije nedelje. Zapuhao  je u zadnjih 25 miilja nase avanture, ali u pravi cas.
Dok smo jedrili, Stefa se bacio na internet i telefon.  Zvao je okolo brodske mehanicare, sve po redu.  Sjetio se Arthur-a, odlicnog brodskog mehanicara koji je ovaj motoru vec sredjivao prosle godine. Objasnili smo mu problem, poslali odmah fotografije emejlom i Arthur je obecao da ce doci sljedeci dan u marinu da pocne popravke.  Sve je organizovano, opet kafa,  relaksacija , brod klizi, vec vidimo obrise Brisbane-a.



Brisbane, stizemo!
Luka na uscu Brisbane rijeke
Zalazak 1
Zalazak 2

Zalazak 3

Ispred Brisbane mosta vjetar je stao

stotine sismisa lete iznad mosta

U rijeku smo uplovili pred sami mrak oko 6:30 na rastucoj plimi koja nas je uz malu pomoc motora oko 8 navece donijela do marine u centru Brisbane-a. Cudan osjecaj, poslije 700 milja plovidbe nadjosmo se medju neboderima i gradskim svjetlom na sve strane. 

Ponedeljak 4 Oktobar Pelican Bay - Fraser Island do Mooloolaba


Startamo u 6 ujutro. Cekamo najvisu plimu i trenutak kada struja pocinje iz kanala da tece prema moru. Kanal i otvoreno more dijeli pjescani sprud cija je minimalna dubina svega 4 metra. Preko spruda se prelamaju valovi sa otvorenog mora koji zbog plicine povecavaju visinu preko dva puta. To je razlog zasto je ovaj sprud (sand bar) na zlu glasu i ceka se da se predje. 

Na pola puta prema pjescanom sprudu nam ponovo stade propeler. Motor radi ali se propeller ne okrece, sarafi sto smo juce stavili nisu izdrzali. Odmah dizemo prednje jedro i pokusavamo jedriti nazad u Fraser kanal. Sad jedrimo protiv jake struje i brzinomjetar pokazuje svega 1.5 cvora. Na trenutak nismo sigurni da li je ovo brzina naprijed ili nazad. Jasenko je na kormilu a Stefa je sa alatima u motoru. Osovina motora je ponovo improvizovana i nakon pola sata ponovo bez puno oklijevanja okrecemo prema pjescanom sprudu i izlazu iz kanala. Do dubljih i mirnijih voda nas dijeli svega 2 nauticke milje ali prilaz kao da traje cijelu vjecnost. Samo da propeler izdrzi. 

Iza sebe vidimo veci motorni brod koji takodjer ide prema izlazu. Dobro je, nismo mi jedini koji prelaze sprud. Kako se dubina smanjuje talasi su povecavaju, voda leti preko nas i brod skace na sve strane. Na kompjuteru pratimo poziciju i priblizavanje najpliceg mjesta. Motor i propeler rade ko sat.






Dolazimo do spruda i dubinomjer pokazuje 4 metra nakon cega dubina pocinje da raste i more postaje ugodnije, sa dugim talasima sa Pacifika (sto se na engleskom zove  “swell”, a talas, val itd,  se kaze “wave”). Diskutujemo ima li  u nasem jeziku rijec za “swell”, i nismo je pronasli. Vjerovatno zato sto taj (swell) fenomen nije ocigledan ili ne postoji na manjiom morima kao sto je Jadran.
U svakom slicaju, u  ovom dijelu svijeta morske  prognoze se izdaju za oboje: Jedna je za pravac i visinu “swell-a” a druga za pravac i visinu talasa. Talasi i swell mogu biti iz potpuno razlicitih pravaca. Puno faktora utice na to ukljucujuci, vjetar, plimu oseku, localne struje, dubina, blizina ostrva rtova itd.  
Do Mooloolaba je nekih 50 nautickih milja i dobro napredujemo. Dio dana jedrimo a popodne se vjetar smanjio pa nastavljamo motorom. Ulaz u luku Mooloolaba je bio gadjanje. Tu je oko  30-tak metara sirok prolaz skojem se priblizavamo sa bocnim swell-om od 3-4 metra.  Pred ulazom u luku je 50-tak surfera sa daskama kajacima  i plove gore dole ispred ulaza tacno  ispred nas. Upotrijebili smo sirenu, sto je pomoglu da se sklone s puta.
U marinu smo pristali oko 6 popodne, tusirali se i onda izasli na zasluzenu setnju i veceru.   
    


Danger Point- Svjetionik



Moollolaba na vidiku

Surfaci na ulazu u luku


Zalazak sunca u marini


VIDEO slijedi









Utorak, 5 Oktobar, Moolloolaba

Kuce na kanalu
Dan provodimo u Mooloolaba-i. Provjerili smo vremesku prognozu i odlucili da provedemo tu i drugu noc. Danas pocinjemo radni dan malo kasnije oko 9 sati. Stefa ce da radi na motoru, nadje dijelove i obracuna se sa osovinom propelera s kojom smo imali  problema prethodnih dana.
Dan ranije smo isto otkrili da se prednje jedro malo poderalo pa je Jasenko preuzeo zadatak da nadje jedrara i pokusa organizovati popravku isti dan. 
Stefa je takodjer imao neki hitan posao za projekat u Chile-u, tako da je dan bio pun ali se sve uspjesno obavilo.

Pred zalazak sunca cak smo imali vremena da spustimo pomocni camac i provozamo se kanalima Mooloolanba-e koja izgleda ko moderna Venecija. Impresivno mjesto, slike same govore. I tako u venecijanskom stilu otisli smo na veceru s camcem koji smo privezali pred restoranom.


Na putu do majstora za jedra vidjesmo i ovu zgodu (pudlica na prikolici)

Radionica za jedra

Stefa zadovoljan poslije naporne ali uspjesne popravke

Ribari premotavaju mreze

Restorani oko marine

Bicikla u marini stoje i rdjaju, vec odavno zaboravljena

Marina

Mooloolaba kanali

Hacijende


























VIDEO slijedi